Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samostatná česká republika - 1.1.1993

Samostatná Česká republika

Václav Havel, první prezident samostatné České republiky

Subjektem mezinárodního práva se Česká republika stala 1. ledna. 1993, se zánikem federace. Zapojila do západoevropských politických struktur. 12. března. 1999 byla přijata do NATO a 1. května. 2004 vstoupila do Evropské unie. Roku 2004 přistoupila k Schengenským dohodám, na jejichž základě se 21. prosince. 2007 stala součástí Schengenského prostoru.

Existenci České republiky jako subjektu mezinárodního práva uznává drtivá většina států světa. Od svého vzniku do 13. července. 2009 však nebyla uznávána jako samostatný stát  ze strany Lichtenštejnska. Lichtenštejnsko kladlo jako předběžnou podmínku uznání a navázání diplomatických styků český souhlas dvoustranně jednat o tématech majetkového charakteru (majetkové spory existovaly již mezi Lichtenštejnskem a Československem od vzniku Československa, v současné době jde hlavně o spory z vyvlastnění majetku rodu Lichtenštejnů podle Benešových dekretů). Lichtenštejnská snaha zabránit přijetí Česka do mezinárodních organizací nebyla úspěšná. Stávající Česká republika je v zahraničí kritizována kvůli značné korupci a aroganci politických elit.

Po rozdělení Československa byla vytvořena k 1.1.1993 celní unie mezi ČR a SR.

 

Na základě této dohody probíhá vzájemný obchod bez cla. V obchodě s ostatními státy vystupuje unie jako jeden celek s jednotnou obchodní politikou. Znamená to, že se uplatňuje stejná dovozní cla, stejné celní postupy, stejné technické, veterinární i jiné předpisy. Jde o formu ekonomické integrace.

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 30204
Měsíc: 187
Den: 11